صفحه اصلي
     
 
مدیرکل ثبت احوال استان : عکس های کارت ملی هوشمند چهره واقعی افراد است  
اخبار عمومی
ضمیه روزنامه خراسان
 

به گزارش خراسان رضوی، «سید حسین نیری» مدیرکل ثبت احوال روزگذشته در ابتدای نشستی که به مناسبت روزملی ثبت احوال برگزار شد، افزود: در برخی دفاتر پیشخوان، شرکتی تحت عنوان آنی یاب در صورت تمایل شهروندان اقدام به دریافت وجه برای پیدا کردن مدارک شناسایی از جمله کارت هوشمند در صورت مفقود شدن می کند که اعلام می کنیم این موضوع ربطی به ثبت احوال ندارد وبرای دریافت کارت هوشمند نیازی به آن نیست.
افراد 15 سال به بالا برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند
مدیرکل ثبت احوال استان گفت: شایعه شده است افرادی که سن آن ها بالای 65سال است نیازی به دریافت کارت ملی هوشمند ندارند که این موضوع صحت ندارد وافراد 15سال به بالا باید برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند زیرا کارت های ملی قدیمی که اعتبار آن ها تا پایان امسال است، از ابتدای سال 97اعتبار نخواهد داشت.
میانگین سن طلاق در مردان و زنان
وی به آمار حیاتی استان در 9ماه گذشته اشاره کرد وافزود: از ابتدای سال تا پایان آذر 111هزارو59واقعه تولد در استان ثبت شده که 61هزارو403واقعه در مشهد بوده است. وی اضافه کرد: از 111هزارو59تولد، 56هزارو749نوزاد پسر و54هزارو310نوزاد، دختر بوده اند به این معنی که به ازای هر 100دختر 104پسر متولد شده اند. نیری تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان آذر نیز41هزارو327واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که میانگین سن ازدواج مردان 28سال وزنان 22.6سال بوده است. مدیرکل ثبت احوال به آمار طلاق استان اشاره کرد وبا بیان این که آمار مقایسه ای سال گذشته هنوز اعلام نشده است، اظهارکرد: 12هزارو81واقعه طلاق در طول 9ماه گذشته به ثبت رسیده که از این تعداد 6هزارو779طلاق در مشهد بوده ومیانگین سن طلاق در مردان 35.4وزنان 30.2بوده است. وی با اشاره به فوت 22هزارو792نفر در 9ماه گذشته افزود: از این تعداد 11هزارو421فوت مربوط به مشهد بوده است .
نسبت جنسیتی فوت شدگان؛ به ازای هر 100 زن، 124 مرد
وی گفت: از 22هزارو792نفر فوت شده در استان، 12هزارو644مردو10هزارو148نفر زن بوده اند که نشان می دهد به ازای هر 100نفر زن فوت شده 124مرد از دنیا رفته اند. در ادامه این جلسه "محسنی " معاون فناوری اطلاعات وآمار اداره کل ثبت احوال در پاسخ به خراسان رضوی درباره گلایه شهروندان از بی کیفیتی تصاویر افراد روی کارت های ملی هوشمند گفت: عکس های کارت ملی توسط یک نرم افزار و به صورت زنده گرفته می شود و چهره واقعی افراد است زیرا بعد از گرفتن عکس، امکان رتوش وجود ندارد. وی اضافه کرد: نکته دیگر این که تصاویر روی کارت ها چاپ نمی شود بلکه در لایه های کارت به وسیله دستگاه سوزانده می شود از این رو کیفیت بالای دیداری ندارد که به دنبال آن هستیم باارتقای دستگاه ها، این نقیصه را برطرف کنیم. وی اضافه کرد: اتحادیه عکاسان تحت عنوان دخالت در امور صنفی از ثبت احوال شکایت کرده بود که رای شکسته شده است وثبت درخواست کارت هوشمند وگرفتن عکس زنده در دفاتر پستی و پیشخوان مانند گذشته انجام می شود. وی بابیان این که در صورت تامین امنیت و رعایت ضوابط توسط عکاسان، آماده همکاری با آن ها هستیم، اظهارکرد: اداره کل پست در این باره با اتحادیه عکاسان برای استفاده از عکاسان در دفاتر پیشخوان و پستی مذاکراتی را انجام داده است اما هنوز به دلیل مسائل مالی به توافق نرسیده اند.وی افزود: طی دو سال گذشته تاکنون، یک میلیون و990هزاردرخواست کارت ملی هوشمند صادر شده که از این تعداد برای یک میلیون و 808هزارنفر کارت ملی هوشمند صادر وتحویل آن ها شده است. نیری با بیان این که روزانه 8هزارو550 درخواست در 103 دفتر پستی و پیشخوان پذیرفته می‌شود، تصریح کرد: اما اکنون روزانه چهار هزار و کمتر از 50 درصد سقف تعریفی، درخواست ثبت می شود به همین دلیل از مردم درخواست می کنیم این کار را به لحظات آخر، موکول نکنند. وی اضافه کرد: برای افرادی که به‌دلیل شرایط منطقه‌ای و جسمانی امکان مراجعه حضوری ندارند، دفاتر سیار فعال شده که نخستین دستگاه سیار استان در موسسه همدم فعال است وبه زودی 60دستگاه سیار دیگر نیز خریداری وفعال خواهد شد. در ادامه این نشست، طاهری معاون اسناد هویتی ثبت احوال استان نیز گفت: خدمات دفاتر پیشخوان از سال 89آغاز شده و 40 دفتر در استان فعال است که 25 دفتر در مشهد و 15 دفتر در شهرستان‌ها بوده و بیش از یک میلیون و 600 هزار خدمت الکترونیکی در این دفاتر ارائه شده است. وی افزود: تاکنون دو میلیون و 812 هزار و 428 شناسنامه مکانیزه در استان صادر شده است و به‌ مرور زمان شناسنامه‌های دست‌نویس جمع‌آوری و کار تعویض آن، حداکثر در مدت 12 روز انجام می‌شود

 

 

.

  .::اتصال به منبع خبری ::.